AMP (Accelerated Mobile Pages) Google için neden önemli?

Accelerated Mobile Pages Project

AMP daha hızlı dolayısıyla daha iyi bir mobil kullanıcı deneyimi oluşturmak amaçlı bir yöntem.

Bu yöntem sadece temel HTML özelliklerini kullanarak mümkün olduğunca gereksiz yüklemelerden sizi kurtarıp direkt olarak zengin içeriğe odaklamayı hedefliyor.

Bunla da kalmıyor, girdiğiniz sayfaların önbelliğini alıyor ve daha sonra girdiğinizde sayfayı tekrar yüklemek yerine önbellek üzerinden alıp yalnızca içeriği değiştiriyor. Bu şekilde içeriğin temiz ve direkt olarak yüklenmesi sağlanıyor.

Google için neden önemli?

Google için önemli olan içeriktir. Daha doğrusu kullanıcısına vereceği maksimum faydadır. Bu fayda içerisinde en çok kullanılan ürünü ve gelir kapısı Google Aramadır.

Google Arama günümüzde 200’den fazla sinyal alıp bir sıralama gerçekleştirir. Bu sıralamayı sağlayan temel faktörler güncellik, içerik ve temel olarak güvenilirliktir. İçerik en can alıcı noktalardan biridir. Google web sitelerinde her içeriği anlamlandıramayabilir. Halbuki scheme yapıları içerisinde içeriği zenginleştirdiğimizde Google anlamadan biz içeriğimizi göstermiş oluruz.

AMP sayfalar hem yalınlık, hem de zenginleştirilmiş içeriklere sahiptirler, işte tam bu nedenle Google mobil aramalarda hem kendi aramalarını geliştirip hem de kullanıcı deneyimini iyileştirecek bir çözüm oluşturabilir.

Şu anda AMP’nin internette yaygınlığı çok yaygın değil. Muhtemelen AMP bir yıl sonra mobil uyumlaşacak, daha fazla yaygınlaşacak. Sonuçta internetin devi Google, bizler ise Google’ın müşterisiyiz.

Güncelleme : 01.06.2017

Bu konuda Google için herhangi bir yaptırım (AMP yapan siteleri öne çekme) yok. Fakat öyle tahmin ediyorum ki kulislerde ne zaman bir yaptırım uygulasak diye konuşuyorlardır veya hala erken görüyorlardır. Yani demem o ki birgün mutlaka AMP gerekli olacak. Şimdiden geçmeniz sizin yararınıza.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir